Realitní trh

Průměrná cena za byt na Áčku překročila 11 milionů

Ceny bytů v okolí pražského metra rostou, v některých lokalitách i o desítky procent ročně. Na trase zelené podzemky je už jen 6 zastávek, u kterých koupíte byt za méně než 10 milionů korun. Post nejdražší zastávky letos získala stanice Staroměstská, kde byty oproti roku 2021 zdražily o 34 %.

Z celkového počtu 61 stanic jsou pouze dvě, kde cena oproti roku 2021 klesla. Jedná se o stanice Hlavní nádraží (pokles o 1 %) a Malostranská (pokles o 9 %). U zbylých 59 zastávek si za bydlení připlatíte, největší zdražení pocítili lidé v okolí stanic Vyšehrad (o 42 %), Střížkov (o 35 %) a Bořislavka (o 35 %).

Trasa A

Nejdražší bydlení je jednoznačně u trasy metra A. Jen za poslední rok se zde ceny vyšplhaly o 15 %, oproti roku 2017 dokonce o neuvěřitelných 77 %. Jestliže se cena 80 m2 bytu na trase A před pěti lety pohybovala kolem 6 milionů korun, dnes byste za stejný prostor museli sáhnout do kapsy pro milionů jedenáct.

Trasa B

Na trase žlutého metra je stále zřejmý cenový rozdíl mezi okrajovými stanicemi a centrem, nejdražší byty se nacházejí v okolí stanic Náměstí Republiky, Můstek a Národní třída. Zde se ceny za m2 pohybují v průměru za 166 733 korun. Nejvýraznější růst cen se ale týká právě okrajových stanic směrem na Zličín, zde není výjimkou zdražení i o čtvrtinu oproti roku 2021. Konkrétně se jedná o stanice Smíchovské nádraží (o 24 %), Jinonice (o 27 %), Nové Butovice (o 25 %), Hůrka (o 32 %), Luka (o 25 %) a Stodůlky (o 24 %).

Trasa C

Trasa C je stále tou nejlevnější, ovšem právě zde probíhá největší zdražování. Za posledních pět let se nejcitelněji zvedly ceny v okolí stanice Opatov, a to o 113 %. Zdražení se nevyhnulo ani dalším okrajovým zastávkám na červené trase, Kačerov, Roztyly a Chodov. V případě Opatova jste za m2 v roce 2017 zaplatili 48 700 Kč a letos už 103 700 Kč. Bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by se růst cen měl zastavit.

Oproti roku 2021 stouply ceny podél celé trasy metra C. Jedinou výjimkou je stanice Hlavní nádraží, kde jsou byty levnější o 1 %, takže na 1 m2 ušetříte průměrně 1 100 Kč.

Řepy, Velká Ohrada, Barrandov a Klamovka. Co mají tyto pražské čtvrti společného?

Nejsou obsluhovány podzemní dopravou, zkrátka do nich nevede metro. To je jedním z důvodů, proč zde zrekonstruovaný 80metrový byt koupíte pod 8 milionů korun. Dražší byty jsou např. na Klamovce, ale to je dáno i exkluzivitou této lokality.