Realitní trh

Zástupci národních parků varují před pozměňovacími návrhy ke stavebnímu zákonu

Schválení některých pozměňovacích návrhů k novému stavebnímu zákonu by znamenalo oslabení ochrany přírody a otevření cenných území developerům, uvedli dnes v tiskové zprávě představitelé národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Vadí jim, že o stavebních záměrech v nejpřísněji chráněných lokalitách by už nerozhodovaly správy chráněných území, ale stavební úřady. Třetí čtení stavební legislativy má ve Sněmovně přijít na řadu ve středu.

Podle autorů dopisu vnášejí některé pozměňovací návrhy nepředvídatelný chaos do rozhodování o stavbách v chráněných územích. Stavebníci podle nich nebudou vědět, v jakých situacích se obrátit na stavební úřad a kdy budou muset oslovit správy národních parků nebo AOPK. „Přes některé výhrady je proto z pohledu ochrany naší nejcennější přírody přijatelný vládní návrh,“ uvedli zástupci národních parků v dopise.

Ředitel Správy národního parku Šumava Pavel Hubený se obává, že v případě přijetí návrhů oslabujících ochranu přírody ohrozí zástavba řady ikonických míst Šumavy. „Schválení pozměňovacích návrhů může spustit stavbu ‚satelitního městečka‘ přímo v srdci národního parku Šumava,“ varuje Hubený. Jako příklad uvedl hrozící zástavbu rozsáhlých luk kolem několika domů na Filipově Huti. „O vyloučení platnosti regulativů například pro tato území se některé pozměňující návrhy intenzivně snaží,“ upozornil.

Jeho obavy sdílí ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch, podle kterého krkonošská a podkrkonošská krajina v poslední době čelí další vlně tlaku developerů. „Pokud by Správa KRNAP přišla o jednu ze svých klíčových kompetencí v ochraně přírody, tak jak to předpokládají hospodářským výborem schválené pozměňovací návrhy, už zanedlouho by se stala jen správcem laviček a bezcenných trávníků uprostřed džungle apartmánových domů,“ obává se Böhnisch.

Proti tomu, aby správci chráněných území přišli o rozhodování o zástavbě, je i ředitel AOPK František Pelc. „Pokud by o ní najednou rozhodovaly pouze stavební úřady, snadno se ztratí nejen přírodní a krajinná hodnota, ale i jedinečný charakter celých chráněných území,“ upozornil Pelc. V ohrožení by podle něj byly například unikátní louky na hřebenu beskydské Soláně.

Pozměňovací návrh přesouvající kompetence ochrany přírody v národních parcích a chráněných krajinných oblastech na stavební úřady koncem dubna kritizovalo i ministerstvo životního prostředí. Změnu navrhl člen hospodářského výboru Jan Bauer (ODS), výbor ji podpořil přes nesouhlas ministerstva životního prostředí i předkladatele stavebního zákona, tedy ministerstva pro místní rozvoj. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh k přijetí.

Dlouho připravovaný stavební zákon má podle vlády zrychlit povolování staveb. Poslanci k němu vznesli desítky pozměňovacích návrhů. Návrh budí spory zejména kvůli rozdílným pohledům poslanců na organizaci stavebních úřadů.

 

 

4.5.2021, Zdroj: ČTK