Realitní trh

Daň z nabytí nemovitostí se zruší a odpočty úroků zůstanou, rozhodli poslanci

Daň z nabytí nemovitostí se zruší

Sněmovna 8. 7. 2020 schválila návrh zákona, kterým se ruší daň z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětným účinkem. Daň by již neměl zaplatit nikdo, kdo nemovitost nabyl nejpozději v prosinci 2019.

Další změnou, kterou návrh obsahuje, je prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let. Prodloužení časového testu bude účinné pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Odpočty úroků zůstanou

Vládní návrh také původně rušil možnost uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Ve Sněmovně ovšem došlo k překvapení a i díky dvěma poslancům vládní ČSSD prošel opoziční pozměňovací návrh z dílny ODS, který odpočty úroků u hypoték zachovává. Oproti stávajícímu stavu nicméně dojde ke změně u limitu a nově úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, nesmí překročit 150 tisíc Kč. Aktuálně platí hranice 300 tisíc Kč.

Návrh nyní projedná Senát a prezident. Pokud jej podpoří, daň z nabytí nemovitostí se zruší den vyhlášení novely ve Sbírce zákonů. Změny u úroků by měly platit až od ledna 2022.