Pandemie koronaviru ukázala, kolik bytů odsával byznys s tzv. “krátkodobými pronájmy”. “Pod rouškou “sdílení” a “pronajímání” se provozují ubytovací služby ve 14 000 bytech, které často po desítkách patří velkým poskytovatelům a z 80% je tvoří celé byty nabízené jako hotelové pokoje. Pokud se nechceme dostat do situace, že se z Prahy stanou jen kulisy pro turistický ruch, je nutné tento typ podnikání omezit a umožnit pronájem jen toho bytu, kde majitel skutečně žije.”
Podobně kriticky se autoři dopisu staví k otázce nedostupného bydlení. “Ceny bydlení rostou dvakrát rychleji než mzdy a Praha se tak stává nedostupnou i pro střední třídu, rodiny s dětmi, studenty či důchodkyně. Výstavba bytů v posledních letech roste, ale luxusní a investiční byty větší dostupnost bydlení nijak nezajišťují. “ vysvětluje architekt Jakub Nakládal z platformy Paměť města. Dalším kritizovaným bodem je plán na rozšíření letiště. Signatáři se odkazují na klimatickou krizi i fakt, že 55 miliard, které stát hodlá do navýšení letištních kapacit vložit, by se mohlo využít smysluplněji – třeba právě investicí do výstavby dostupného bydlení.
Autoři dopisu dále žádají: podporu lokálním podnikům a službám, které pečují o běžný život obyvatel, větší péči o veřejný prostor, větší zapojování občanů do rozhodování o rozvoji Prahy, péči o kulturní dědictví respektující názory a cítění obyvatel, pro které je město domovem a zdravé životní prostředí, redukci tepelného ostrova a intenzity provozu aut.
Podle další mluvčí z Paměti města, je udržitelným městem pouze takové, které dokáže dbát na potřeby svých obyvatel, chránit je a společně s nimi myslet na budoucnost. “Je důležité, aby se město stavělo za ty, kteří se podílejí na jeho každodenním chodu a spoluutvářejí jeho hodnoty. Praha by měla hájit zájmy svých obyvatel a podporovat komunitní a sousedský život, ať v oblasti bydlení, veřejného prostoru nebo v debatách o budoucnosti rozvoje města “.